O trenerskoj struci

Činjenica da danas u RH stručne poslove u sportu obavlja znatan dio osoba sa nezadovoljavajućom stručnom spremom ili bez iste nalaže potrebu ozbiljnog pristupa u školovanju potrebnog kadra. Potreba tržišta rada za prvostupnicima i magistrima trenerske struke izrazito je velika, kako u javnom, tako i u privatnom sektoru. Trenutno u Republici Hrvatskoj nedostaje nekoliko tisuća školovanih trenera. Sukladno važećem zakonu o sportu.

Trener je osoba koja priprema i vodi sportaše na natjecanjima te posjeduje važeću licenciju ako je tako propisano aktima nacionalnog sportskog saveza.

Sukladno stupnju obrazovanja i poslovima koje mogu obavljati, treneri mogu biti svrstani u jednu od pet razina. Prve tri razine dolaze realizacijom programa cjeloživotnog učenja (razina 4.2. prema EQF i HKO).

Završetkom stručnog prijediplomskog ili diplomskog studija Izobrazba trenera diplomanti se svrstavaju na najviše dvije trenerske razine, 4. i 5. (razina EQF i HKO 6 i 7).   

Završetkom stručnog prijediplomskog studija Izobrazba trenera, prvostupnik trenerske struke je...

  • Trener 4. razine - osoba sa završenim preddiplomskim stručnim studijem odgovarajućeg sporta ili sa završenim preddiplomskim sveučilišnim studijem kineziologije s izbornim modulom/usmjerenjem ili smjerom pojedinog sporta, sportske grane, kondicijske pripreme sportaša ili sportske rekreacije, a može obavljati poslove planiranja i programiranja, vođenja sportaša koji sudjeluju na sportskom natjecanju te provođenja i kontrole sportske pripreme i sportske rekreacije.

Završetkom stručnog diplomskog studija Izobrazba trenera, prvostupnik trenerske struke je...

  • Trener 5. razine - osoba sa završenim diplomskim sveučilišnim studijem kineziologije koja je završila izborni modul/usmjerenje ili smjer odgovarajućeg sporta, sportske grane ili sportske rekreacije odnosno završenim specijalističkim diplomskim stručnim studijem kineziologije odgovarajućeg sporta, kondicijske pripreme sportaša ili sportske rekreacije, a može obavljati poslove planiranja i programiranja, vođenja sportaša koji sudjeluju na sportskom natjecanju te provođenja i kontrole sportske pripreme i sportske rekreacije, kao i poslove provođenja sportskodijagnostičkih postupaka i interpretiranje rezultata sportskodijagnostičkih postupaka.