Tema je bila posvećena kliničkom entitetu, kojeg Svjetska zdravstvena organizacija (SZO) prepoznaje i kao faktor zdravstvenog rizika i kao kroničnu bolest. Prekomjerna tjelesna težina i pretilost poprimaju danas epidemijske razmjere i predstavljaju ne samo javno-zdravstveni problem, već utječu na socijalnu i psihološku sferu pojedinca i njegove okoline. Stoga se rješavanje tog problema ne smije prepustiti pojedincu pod rizikom ili već prisutnom bolešću i njenim komplikacijama.
Skup je okupio preko 200 sudionika, većinom liječnika školske i sportske medicine kao i kliničara te kineziologa i volontera vezanih programe Sporta za sve. Organizatori su nastojali širim obuhvatom slušateljima približiti problematiku prekomjerne tjelesne težine i pretilosti, posebno kod djece i adolescenata i posebno kod odraslih pa je tako predviđena i struktura i redoslijed predavanja. Imajući unaprijed na umu mogući profil sudionika, organizatori su predvidjeli prikaz mjesta i uloge javnog zdravstva, školske, sportsko-rekreacijske i obiteljske medicine, kineziologa u školi i u društvima sportske rekreacije i fitnes centrima, roditelja i volontera u civilnom društvu u pristupu prevenciji i liječenju prekomjerne tjelesne težine i pretilosti. Naglasak je stavljen na neophodnost suradnje različitih sektora , prosvjete, obitelji i nevladinih znanstvenih organizacija i zainteresiranih udruga. Skup su prigodnim riječima otvorili predsjednik Organizacijskog odbora prof. dr. sc Stjepan Heimer i dekan Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Igor jukić.
Evo i pregleda pojedinih tema i predavača:
Javno-zdravstveni aspekt prekomjerne tjelesne težine i pretilosti (Prof. dr. sc. Sergej Ostojić, Fakultet za sport i turizam, Novi Sad), Karakteristike tjelesne aktivnosti i njihov utjecaj na organizam (Prof. dr. sc. Goran Marković, KIF), Stanje u Hrvatskoj (Prof. dr. sc. Vesna Jureša, Škola narodnog zdravlja „Andrija Štampar“, Medicinski fakultet Sveučilišta u Zagrebu) Zdravstvena korist od TA kod djece i adolescenata (Prof. dr. sc. Marjeta Mišigoj-Duraković, Dr. sc. Maroje Sorić, KIF), Suradnja liječnik-škola-roditelj-kineziolog (Zvonimira Papeš Ibrišević, dr. med., Zavod za javno zdravstvo Zagrebačke županije), Izbor sportskih aktivnosti u predškolskoj i školskoj dobi (Vitomir Spasović, prof., Hrvatski judo savez), Prevencija prekomjerne težine i pretilosti u nastavi TZK , (Dr. sc. Dario Novak, KIF), PTT i pretilost u Hrvatskoj (Goranka Petrović, dr. med., doc.dr.sc. Jasna Pucarin, dipl.ing. Hrvatski institut za javno zdravstvo), Savjetovalište za borbu protiv debljine (Prof. dr. sc. Mirko Koršić i Mirela Marić, dipl. nutr., Centar za regulaciju tjelesne težine Poliklinike Nemetova)), Tjelesna aktivnost u prevenciji i tretmanu PTT – iskustva iz Finske (Prof. dr. sc. Pekka Oja, UKK institut, Tampere, Finska), Proces promjene ponašanja prema TA (Prof. dr. sc. Stjepan Heimer, KIF), Izbor sportsko-rekreacijskih aktivnosti (Prof. dr. sc. Mirna Andrijašević, KIF), Utvrđivanje zdravstvenog stanja i rizika za uključivanje u tjelesno vježbanje (Dr. sc. Marija Rakovac, KIF), Programiranje tjelesnog vježbanja u regulaciji PTT (Dr. sc. Danijel Jurakić, Dr. sc. Tatjana Trošt, KIF).
Kineziološki fakultet objavio je i prikladan Zbornik predavanja
Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Hrvatsko društvo sportske medicine Hrvatskog liječničkog zbora planiraju nastaviti serijom „Tjelesna aktivnost i zdravlje“, u kojoj će se svaki puta obrađivati uloga tjelesne aktivnosti u prevenciji i liječenju jednog od faktora zdravstvenog rizika ili kronične nezarazne bolesti kod kojih je i sama tjelesna neaktivnost u pozadini njihovog nastanka i razvoja.