
Naziv projekta: Hrvatska longitudinalna studija tjelesne aktivnosti u adolescenciji
Šifra projekta pri HRZZ: 9926
Ime voditelja projekta: prof. dr. sc. Marjeta Mišigoj-Duraković
Ime ustanove domaćina projekta: Sveučilište u Zagrebu, Kineziološki fakultet
Trajanje projekta: 01.12.2016 - 30.11.2020
Tjelesna aktivnost
Sudionici ispunjavaju nekoliko upitnika koji će nam dati odgovore na pitanja o količini i vrstama aktivnostima kojima se bave, motivima za vježbanje, ali i preprekama za bavljenje aktivnošću.
Uz to, u nekima od škola djeca nose monitor tjelesne aktivnosti Sensewear Armband (Bodymedia inc., USA) tijekom 5 dana koji uključuju i dane vikenda. Ovaj multi-senzorski uređaj temeljem mjerenja fizioloških parametara (longitudinalna i transverzalna akceleracija, temperatura kože, temperatura u okolini tijela, galvanički otpor kože, disipacija topline), prikupljenih s četiri senzora, procjenjuje dnevnu energetsku potrošnju te trajanje i intenzitet tjelesne aktivnosti. Na taj način dobivamo objektivne podatke o razini tjelesne aktivnosti sudionika kao i o dnevnim i tjednim obrascima aktivnosti.
Prehrana
Prehrambene navike ispituju se metodom 24-h prisjećanja. Kroz kratki, 15-minutni intervju bilježe se vrsta i količina namirnica konzumiranih tijekom jednog dana. Također se vodi računa o mjestu, vremenu i kontekstu konzumiranja obroka.
Zdravlje
Sudionici ispunjavaju upitnik o doživljaju vlastitog zdravlja i kvalitete života. Drugi dio upitnika posvećen je mentalnom zdravlju djece, točnije njihovom ponašanju, odnosu s vršnjacima i emocionalnim problemima.
Osim toga, mjeri se tjelesna težina, visina i opseg trbuha koji nam pomažu da procjenimo status uhranjenosti naših sudionika.
U sličnu svrhu mjerimo i nabore na koži koji procjenjuju količinu masnog tkiva u tijelu.
Naposlijetku, mjeri se i arterijski krvni tlak koji je najvažniji rizični faktor za razvoj kroničnih srčano-žilnih bolesti.
Roditelji
Važan dio istraživanja su i roditelji naših sudionika. Kroz kratke upitnike saznajemo o razini tjelesne aktivnosti roditelja, njihovom statusu uhranjenosti te koliko im je važna tjelesna aktivnost njihove djece. Ovim putem ćemo analizirati i kakva je veza socio-ekonomskog statusa obitelji i životnih navika djece.
Novosti u 2015.
Uz stalna mjerenja, u drugom smo valu uspjeli izmjeriti još neke vrlo zanimljive karakteristike naših sudionika:
1.fitnes
izmjerili smo kolika je kardiorespiracijska izdržljivost naših sudionika tako da smo ih natjerali da trče simo-tamo dok im se nije zavrtjelo. Zatim smo izmjerili kolika im je mišićna izdržljivost prisilivši ih da rade trbušnjake. Na kraju smo vidjeli i kolika im je gipkost donjeg dijela leđa i nogu.
2. funkcionalni pokret
napravili smo test probira funkcionalnog pokreta. Ovo je zapravo skup od 7 testova namijenjenih detektiranju ograničenja ili asimetrija pri nekim fundamentalnim obrascima kretanja. Potpuna funkcionalnost pokreta nužna je za sigurno i ugodno bavljenje tjelesnom aktivnošću.
Novosti u 2017.
U trećem i četvrtom valu mjerenja pozabavili smo se i ozljedama te adolescentima koji boluju od pojedinih alergijskih bolesti.