Sveučilište u Zagrebu

Kineziološki fakultet

Poštovane studentice i poštovani studenti Kineziološkog fakulteta! 

Pozivamo vas da se uključite u istraživanje Referentnog centra Ministarstva zdravlja za arterijsku hipertenziju - Zavoda za nefrologiju, arterijsku hipertenziju, dijalizu i transplantaciju bubrega Kliničkog bolničkog centra Zagreb i Kineziološkog fakulteta o jogijskim tehnikama disanja i autonomnom živčanom sustavu koje će: 

  • trajati oko sat i pol vremena 

  • provodit će se u Kliničkom bolničkom centru Zagreb (Rebro) 

  • od srpnja do listopada 2016. godine. 

Uvjet za sudjelovanje u istraživanju je to da NEMATE prethodno iskustvo niti u jednoj tehnici jogijskog disanja. 

 

Autonomni živčani sustav je onaj koji regulira sve ono što se dešava u tijelu, a da mi sami ne moramo misliti o tome (srce kuca, dišemo, probavljamo itd.). Više informacija jogijskim tehnikama disanja i njihovom utjecaju na autonomni živčani sustav dobit ćete na sam dan mjerenja te po završetku istraživanja. 

Istraživanje, odnosno mjerenje će se provoditi na uređaju za mjerenje funkcije autonomnog živčanog sustava. Sastojat će se od dva dijela: 

  1. standardni klinički pregled autonomnog živčanog sustava i 

  1. disanje jogijskom tehnikom. 

Mjerenje je potpuno bezopasno i bezbolno. 

Za pregled na uređaju lijepe se a) tri elektrode na prsa i stavlja se b) orukvica za mjerenje tlaka na ruku.  

Prvi dio, standardni klinički pregled zajedno s uvježbavanjem traje oko 40 minuta. U toku testa treba a) sjediti i uobičajeno disati, b) sjediti i duboko disati, c) zadržavati dah i raditi pregib desetak sekundi sa zadržanim dahom, d) stajati. Premda sam pregled traje 15 minuta, prije pregleda se oko 25 minuta uvježbava duboko disanje i dio sa zadržavanjem daha i pregibom.  

Drugi dio, disanje jogijskom tehnikom, će zajedno s uvježbavanjem trajati oko 40 minuta. Upute o tome kako se diše ovom tehnikom dobit ćete od voditeljice istraživanja koja će provoditi mjerenje na dan mjerenja. 

Molimo zainteresirane studentice i studente da prije mjerenja prouče što treba (ne) raditi na dan mjerenja i dan uoči mjerenja (iduća stranica) te da se pridržavaju tih uputa. 

Napominjemo da je moguće da ćemo na jesen 2016. godine u suradnji sa Zavodom za kineziologiju sporta Kineziološkog fakulteta započeti s istraživanjem utjecaja duljeg vježbanja disanja jogijskim tehnikama na autonomni živčani sustav. Sudjelovanje u tom istraživanju uključivalo bi vježbanje disanja jogijskim tehnikama u sklopu vaših kolegija na fakultetu. Molimo vas da prilikom prijave date do znanja i biste li bili zainteresirani za sudjelovanje u tom dijelu istraživanja. 

Za prijave za sudjelovanje u istraživanju molimo vas kontaktirajte do 15. srpnja putem emaila ili telefonski Unu Pale, una.pale@gmail.com, 098 1862 526.Prijelom stranice 

Upute za pregled (dan prije i na dan) 

  • Dan prije pregleda: 

  • Ne piti puno tekućine 

  • (to ne znači dehidrirati, samo ne unijeti neuobičajeno velike količine) 

  • Ne nanijeti mlijeko za tijelo i slično na trbuh i prsa. 

  • Na dan pregleda: 

  • Ne piti puno tekućine 

  • Ne intenzivno vježbati 

  • Ne nanijeti mlijeko za tijelo i slično na trbuh i prsa. 

  • Odjeća: komotna, donji dio koji ne steže u struku. Ne odjenuti odjeću koja jako steže poput korzeta ili najlonki. 

  • Tri sata prije pregleda: 

  • Ne jesti. Ipak, na dan testa biste trebali nešto pojesti. Ako je testiranje rano ujutro period u kojem niste jeli možete skratiti na dva ili jedan sat. 

  • Ne pušiti 

  • Ne piti: alkohol, kavu, napitke s kofeinom 

  • Neposredno prije pregleda: 

  • Otići na toalet. 

Mjesto pregleda 

Klinički bolnički centar Zagreb, Rebro, Kišpatićeva 12 (Maksimir, blizu stadiona i Ekonomskog fakulteta), stara glavna zgrada, odmah nakon ulaza u zgradu skrenuti desno, doći do stepenica, popeti se na prvi kat, odmah skrenuti opet desno, u hodnik na čijem je početku natpis „Klinika za unutrašnje bolesti“, u tom hodniku doći do drugih vrata s lijeve strane, na vratima piše „dr. sc. Mario Laganović, dr. Jelena Kos, dr. Tajana Željković Vrkić, dr. Ljiljana Fodor“. 

Do Kliničkog bolničkog centra Zagreb javnim prijevozom možete doći tako da tramvajem dođete do maksimirskog stadiona i nakon toga možete doći do Kišpatićeve ulice ili pješke ili autobusom. Broj autobusne linije je 228, polazna stanica je u blizini Ekonomskog fakulteta, uz ogradu SRC Svetice. 

Popis obavijesti


Korisni linkovi

 
Studijski centar za izobrazbu trenera
 
Kinesiology

Kinesiology

PROSI

erasmus

UNIC

 


Obavijest

Poštovani posjetitelji KIF WEB-a,

Molimo Vas da nam dojavite sve pogrešne ili zastarjele informacije, te ukoliko imate prijedloge i sugestije javite nam na webmaster(at)kif.hr.

Hvala!